« להרשמה ללימודים ולפרטים נוספים »

דברים גדולים קורים באוניברסיטת בר-אילן

ריאה ירוקה בלב גוש דן, מעבדת מחקר לתוכניות לימוד בנושאים סביבתיים,
תחבורה ידידותית לסביבה ומערכות חכמות החוסכות מים וחשמל
אלו חלק מהדברים שהופכים את הקמפוס הירוק בבר-אילן לגאווה בינלאומית

סטודנטים מבר-אילן הפכו אזור מוזנח ומזוהם לפנינת טבע עירונית-קהילתית בירושלים

בין הגבעות של שכונת פסגת זאב בירושלים, על גבול ספר המדבר, מתפתל ערוץ נחל זמרי. הנחל האכזב הוא ביתם של צבאים, דורבנים, צבים, שועלים, עטלפים, בז מצוי ובעלי חיים אחרים, וכן של מיני צומח כמו סחלבים, צבעוני ההרים, עיריות, עכנאי-יהודה, סתוונית-היורה ועוד רבים. ייתכן שלא שמעתם על פנינת הטבע העירונית הנדירה הזאת עד לאחרונה, מאחר שבמשך זמן רב אזור הנחל שימש כאתר פסולת בניין וידע שנים ארוכות של הזנחה. היום המצב שונה, תודות להשפעה של הקמפוס הירוק על הסביבה הרחבה יותר. בעקבות פעילות של קהילת נחל זמרי בהובלת מורן בביאן ונתנאל הוכנר, בוגרת ובוגר החוג ללימודי א"י בבר-אילן, בשיתוף עם עיריית ירושלים ומנהל קהילתי פסקת זאב, יחד עם גופים ירוקים ואזרחיים, ובעיקר הודות לעבודה משותפת עם תושבים מקומיים, הנחל הוכרז כאתר טבע עירוני קהילתי על ידי עיריית ירושלים. משמעות הדבר הוא תחילת הליך תכנוני להפיכת האתר לפארק טבע מרכזי בשכונת פסגת זאב ובירושלים בכלל.

כדי לחבר בין הנחל ובין הקהילה, מורן ונתנאל, הפועלים כרכזי נחל זמרי, שמו דגש על הנגשה פיזית ותודעתית. הם מספרים: "בשיתוף הקהילה בנינו חזון לעשייה בנחל זמרי. את החזון הרכבנו משלוש אבני בניין מרכזיות המלוות אותנו בכל פעולה ופרויקט בנחל. שמנו לנגד עינינו את ערכי שמירת הטבע, חינוך וקהילה. למעשה שלושת החלקים האלה מחוברים אחד לשני ויוצרים מארג שלם של עשייה בת קיימא בקרב הקהילה סביב אתר הטבע נחל זמרי. ערכי שמירת טבע ללא חינוך מתאים לא יצליחו להתממש בקרב הציבור, ושמירה על הטבע ללא תמיכת הקהילה גם היא לא תחזיק לאורך זמן."

היום חיים בנחל זמרי כ-90 צבאים ארצישראליים, המככבים בלוגו של האתר. הנחל שב להיות ערך טבע עירוני חי ומזמין, התורם לחוסן הקהילתי וגם נתרם ממנו.

לכתבות נוספות שיעניינו אותך